Cesta na Island v zimě – Itinerář, co vidět a jak se na zimu připravit? + mapa

Last Updated on 5.3.2025 by Lucie Šajnarová


Uvažujete nad tím, že navštívíte Island v zimě? Rozhodně neváhejte! Zimní období je na Islandu sice mrazivé, ale nabízí nižší ceny, menší davy turistů a neskutečné zážitky, na které budete vzpomínat celý život.

Právě jsem se vrátila z desetidenního zimního pobytu na Islandu a toto období mohu rozhodně jen doporučit. Je sice pravda, že jsme klouzali po namrzlých chodnících a čelili všem rozmarům počasí, ale na zážitky ze zimního Islandu nikdy nezapomenu.

Ubytování na Islandu jsem rezervovala přes Booking.com, půjčení auta si můžete zarezervovat zde.

Island v zimě

Proč jet na Island v zimě?

Pokud chcete navštívit klasická islandská místa, rozhodně doporučuji vyrazit sem právě v zimě. Naprosto nepřístupné je samozřejmě islandské vnitrozemí a období není příliš vhodné na trekování, ale jinak si užijete skvělou poznávací dovolenou v místech, kam turisté obvykle míří prakticky jenom v letním období.

Výhody cesty na Island v zimě:

  • Méně turistů – možnost navštívit slavná místa i s menším počtem lidí
  • Lepší ceny a mimosezónní slevy
  • Levnější letenky
  • Ideální období na pozorování polární záře
  • Jedinečné zážitky – lyžování, termální prameny nebo túry po ledovcích
  • Nádherná krajina pokrytá sněhem

Nevýhody cesty na Island v zimě:

  • Ještě náročnější počasí než obvykle
  • Nepřístupné vnitrozemí
  • Nepříliš vhodné na turistiku
  • Méně denního světla

Co dělat na Islandu v zimě

Mapa Island v zimě

V této mapě jsou zanesena všechna místa, která jsou zmiňována v článku níže.

Co dělat na Islandu v zimě

Zimní Island nabízí neskutečné množství aktivit, které v jiných částech roku nezažijete. Níže jsem pro vás tedy sepsala ty aktivity, která by vám při cestě na Island v zimě rozhodně neměli utéct.

Pozorování polární záře na Islandu

Polární záři můžete na Islandu pozorovat od září do dubna, důležité jsou hlavně dobré podmínky. Pokud je ale jasná obloha, na Islandu v zimě můžete vidět polární záři prakticky každou noc, stačí se vyklonit z okna.

Obecně platí, že největší šanci na pozorování polární záře máte v listopadu a únoru, jakýkoliv měsíc ve výše uvedeném období je na pozorování vhodný. Abyste polární záři viděli co nejlépe, rozhodně se vyplatí vyjet ven z města, ale dokonce i z centra Reykjaviku můžete polární záři docela dobře pozorovat.

Polární záře na Islandu

Výpravy za velrybami na Islandu

Přestože hlavní sezónou je na pozorování velryb období od dubna do září, nemusíte se bát, že byste v zimě vyšli zkrátka. Úspěšnost pozorování velryb při plavbách v jakékoliv části roku je na Islandu obrovská a zimní výpravy mají také své výhody – například nádherné výhledy na zasněžené fjordy.

Mezi nejoblíbenější místa pro pozorování velryb patří:

  • Reykjavík – Nejoblíbenější výlety vyplouvají přímo z Reykjavíku, ale moře zde bývá hodně rozbouřené, obzvlášť v zimě, takže nemusí být nejlepší volbou.
  • Olafsvík – Hlavní výhodou zimních výprav za velrybami z tohoto města je možnost pozorování kosatek.
  • Akureyri – Pozorování velryb ve zdejším fjordu nabízí klidnější moře a nádherné výhledy.
  • Husavík – Asi nejslavnější „velrybí“ lokalita na Islandu s velkým množstvím keporkaků v okolí.

Lyžování na Islandu

Kdo může říct, že lyžoval na Islandu? Na Islandu je několik lyžařských areálů, zejména v severní části země, kde se můžete prohánět na lyžích a užívat si přitom úchvatné výhledy na fjordy a pobřeží.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit lyžařský areál Hildarfjall, který leží přímo nad městem Akureyri.

Lyžování na Islandu

Ledovcové jeskyně a turistika na Islandu

Chtěli byste stanout uvnitř ledovce? Potom musíte na Island v zimě. V zimě tu totiž probíhá hlavní sezóna všech aktivit na ledovcích – velkým zážitkem jsou zejména túry ledovcovými jeskyněmi a tunely, chodit můžete ale i po povrchu ledovce.

Termální prameny na Islandu

Kdy jindy oceníte koupání v místních termálních pramenech více, než když je venku mrazivá zima. Islanďané navíc pobyt v horkých bazéncích rádi kombinují také s koupáním v ledovém oceánu.

Příležitostí ke koupání v horké vodě je na Islandu opravdu bezpočet – termální řeky, tektonické zlomy, přírodní jezírka i umělé kádě u pobřeží. A na závěr také veřejné bazény, které mají vodu vyhřívanou na velmi příjemnou teplotu.

Další aktivity na Islandu v zimě

Island nabízí i stovky dalších aktivit, které jsou skvělé právě v zimě. Mezi ty patří například jízdy na pověstných islandských koních nebo jízda za psím spřežením. Ve vnitrozemí se jezdí také na sněžných skútrech, pro financemi neomezené cestovatele je v nabídce také lyžování z vrtulníku.

Itinerář Island v zimě

Itinerář Island v zimě

Zimní návštěvy Islandu jsou většinou kratší než ty letní. Vytvořila jsem pro vás proto dva itineráře na 5 a 7 dní, které si můžete zvolit pro svou cestu na Island v zimě.

Itinerář Reykjavík a okolí 5 dní

Tento itinerář je vhodný pro všechny, kteří chtějí bydlet na jednom místě a podnikat hvězdicové výlety po okolí. Ocení ho také ti, kteří si na Islandu nebudou půjčovat auto, Reykjavik je totiž skvělou výchozí stanicí pro objevování okolí.

Vzhledem k tomu, že pro celý tento výlet bude výchozím bodem Reykjavík, zajistěte si ve městě ubytování. Z vlastní zkušenosti doporučuji sdílené ubytování v levném hostelu Kex Hostel přímo v srdci města, kde navíc budete mít k dispozici kuchyni. Pokud chcete bydlet v soukromí, zvolte pohodlný, ale stále cenově dostupný hotel Hotel Local 101.

Den 1 – Po příletu na mezinárodní letiště Keflavik se vydejte vykoupat do slavné Modré laguny, než se přesunete do hotelu v Reykjaviku.

Doporučení na ubytováníKex Hostel (levná varianta), Hotel Local 101 (hezčí ubytování)

Den 2 – Vydejte se z Reykjaviku na jednodenní výlet za takzvaným Zlatým okruhem. Den začněte v národním parku Thingvellir, pokračujte ke slavnému gejzíru Strokkur a poté navštivte neskutečný vodopád Gullfoss. Pokud vám zbyl ještě čas, vydejte se také ke kráteru Kerid.

Den 3 – Dnes se vypravte na celý den za poznáním jižního pobřeží Islandu. Čekají vás dva vodopády – Skogafoss a Seljalandsfoss. Navštivte také slavnou černou pláž Reynisfjara a příbřežní městečko Vik i Myrdal. Cestou zpátky na vás čeká ještě úchvatná vyhlídka na ledovec Solheimajokull.

Den 4 – Dnešní den je zasvěcen výpravě na sever. Čeká vás úchvatný poloostrov Snaefelsness. Cestou se můžete zastavit u vodopádu Glymur, na poloostrově vás potom čekají úchvatné výhledy a hora Kirkjufell. Pokud vyrazíte dostatečně brzy, můžete stihnout i pozorování kosatek z Olafsviku. Po setmění nezapomeňte zůstat mimo město a pozorovat polární záři.

Den 5 – Nastal čas návratu domů. Pokud máte ještě čas před odletem, věnujte ho Reykjaviku – jděte se podívat do muzeí, na slavné pamětihodnosti nebo vykoupat do zdejšího slavného veřejného bazénu.

Itinerář okolo Islandu po Ring Road 7 dní

Pokud máte sedm dní, můžete objet celý Island kolem dokola. Pověstná silnice č. 1 je po celý rok průjezdná, ale v některých jejích částech se určitě bude hodit mít auto s náhonem na všechny čtyři, obzvlášť během chladnějších zim.

Den 1 – Po příletu na mezinárodní letiště Keflavik se vydejte vykoupat do slavné Modré laguny, než se přesunete do hotelu v Reykjaviku.

Doporučení na ubytováníKex Hostel (levná varianta), Hotel Local 101 (hezčí ubytování)

Den 2 – Vydejte se z Reykjaviku na jednodenní výlet za takzvaným Zlatým okruhem. Den začněte v národním parku Thingvellir, pokračujte ke slavnému gejzíru Strokkur a poté navštivte neskutečný vodopád Gullfoss. Pokud vám zbyl ještě čas, vydejte se také ke kráteru Kerid.

Doporučení na ubytováníKex Hostel (levná varianta), Hotel Local 101 (hezčí ubytování)

Den 3 – Opouštíme Reykjavík a vyrážíme směrem na jih. Cestou zastavte u dvou slavných vodopádů – Skogafoss a Seljalandsfoss. Minout bychom neměli také slavnou zastávku u ledovce Solheimajokull. Poslední zastávkou bude nebezpečná černá pláž Reynisfjara u městečka Vik i Myrdal, v jehož okolí přenocujte.

Doporučení na ubytováníArsalir Guesthouse Vik

Den 4 – Po Ring Road pokračujte po východním pobřeží Islandu do oblasti obrovských ledovců. Zajeďte si na vyhlídky na ledovce, nebo se dokonce zúčastněte túry ledovcovou jeskyní. Nezapomeňte navštívit slavnou Diamantovou pláž a užijte si výhledy na zapomenuté pobřeží.

Doporučení na ubytování – Hrafnavellir Guest House

Den 5 – Dnešní den vás čeká nejdelší přejezd, ale také překrásné výhledy na východní Island. Prohlédněte si varhanovitou krajinu Studlagil, na severu poté navštivte slavnou oblast Mývatnu – vykoupejte se v termálních pramenech nebo obejděte zdejší kráter. Nutností je také krátká zastávka u vodopádu Godafoss. Večer se ubytujte v Akureyri.

Doporučení na ubytování – E18 Apartments

Den 6 – Dopoledne se z Akureyri vydejte za pozorováním keporkaků ve zdejším fjordu, Odpoledne nastal čas opět vyrazit na cestu. Překonejte horský průsmyk a nádhernou krajinou dojeďte do oblasti Hvammstangi. Zde můžete pozorovat tuleně nebo se vypravit k fotogenickému kaňonu Kolgljufur.

Doporučení na ubytování – Tangahus Guesthouse

Den 7 – Poslední den na cestu do Reykjaviku a případný odlet.

Doporučení na ubytováníKex Hostel (levná varianta), Hotel Local 101 (hezčí ubytování)

Půjčení auta na Islandu v zimě

Pokud se plánujete vydávat na nějaké větší výpravy z Reykjavíku, určitě se vám bude hodit půjčené auto. Nejlepší je auto rezervovat přímo s vyzvednutím i vrácením na letišti. Přestože řízení na Islandu není nijak složité, v zimě může být docela výzva.

Hlavní silnice okolo Islandu je po celou zimu většinou průjezdná, ale některé úseky v horách mohou být hůře sjízdné. Rezervujte si proto auto s náhonem na všechny čtyři a nezapomeňte zkontrolovat, že máte v kufru řetězy. Cestování po okolí Reykjavíku je bezproblémové.

Auto si zarezervujte s dostatečným předstihem na tomto odkazu.

Island v zimě bez auta

Island v zimě bez auta

Na Island samozřejmě můžete vyrazit i bez auta jako jsem to udělala já. Veškerá doprava ale bude o něco komplikovanější. Mezi hlavními městy jezdí autobusová doprava, veškeré jízdní řády jsou dostupné na stránkách Straeto.

Další variantou je stopování, prostopovat můžete v rámci jednoho dne například jižní pobřeží nebo Zlatý okruh. Počítejte ale s tím, že počasí bude nevlídné, mezi jednotlivými auty budete dlouho čekat a můžete snadno prochladnout.

Skvělou možností jsou také jednodenní výlety z Reykjaviku, která vás turistickým autobusem vezmou na ta nejkrásnější místa. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit následující:

  • Zlatý okruh – NP Thingsvellir, gejzír Strokkur, vodopád Gulfoss a kráter Kerid
  • Jižní pobřeží – Vodopády Skogafoss a Seljlandsfoss, černá pláž, Vik i Myrdal a ledovce
  • Snaeffelsness – Hora Kirkjufell, Olafsvik a další zajímavá místa v okolí
Powered by GetYourGuide

Co si zabalit na Island v zimě?

Zima na Islandu může být pěkně krušná. Rozhodně tedy nepodceňte balení. Klíčem k tomu, aby vám nebyla zima, je vrstvení oblečení. Nebojte se mít více vrstev, ubrat můžete vždy.

Základem je svrchní nepromokavá a neprofukavá vrstva s membránou. Nutná je minimálně bunda, ale lepší je samozřejmě mít i nepromokavé kalhoty.

Pod to zvolte opravdu teplou hřejivou vrstvu – například péřovou bundu. A několik dalších vrstev pod ni – kvalitní softshellovou mikinu, merino tričko a termoprádlo.

Rozhodně nezapomeňte také čepici a rukavice, i ty je možné efektivně vrstvit. Jako obuv budou nejlepší kvalitní pohorky a k nim se rozhodně mohou hodit nesmeky s kovovými hřeby – bude se vám v nich chodit dobře i v centru Reykjaviku.

Kromě toho nezapomeňte plavky do termálních pramenů.

Jaká je zima na Islandu?

Studená, větrná, proměnlivá a také nesmírně krásná. V zimě zažijete slavné highlity Islandu v úplně jiných podmínkách – bez davů turistů, za lepší ceny, s popraškem sněhu všude okolo a polární září nad hlavou.

Powered by GetYourGuide

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru