Last Updated on 13.5.2025 by Lucie Šajnarová

Pokud jedete na pár dní do Barcelony, určitě přemýšlíte, která místa byste v tomto krásném městě měli navštívit. Proto jsem pro vás připravila kompletní seznam zajímavostí, co vidět v Barceloně. Většina z toho jsou Barcelona památky, ale ve městě najdete i zajímavé tržnice nebo moderní architekturu.

Barcelona je především městem modernistické architektury, roztodivných vilek a domků a vitrážových oken s barevnými sklíčky a naprosto lahodnou gastronomií. Pokud hledáte místo, kam se na několik dní vydat, Barcelona bude skvělou volbou.


MŮJ TIP: Přemýšlíte nad dalším euro víkendem v Evropě? Skvělou volbou bude italský Řím nebo méně okoukaný Lisabon.


Barcelona památky - 44 míst, co vidět v Barceloně

Barcelona ubytování – Nejlepší hotely v Barceloně

Barcelona nabízí bezpočet čtvrtí, ve kterých se můžete ubytovat. Pokud chcete být blízko všech památek a dalších zajímavostí, zvolte si ubytování v okolí historického centra města:

Dobrou volbou může být také ubytování v oblasti okolo pláže Barceloneta, tam doporučuji velmi pěkný hotel Hotel 54 Barceloneta.

Barcelona památky – rezervace dopředu

Pokud chcete navštívit slavné památky (jako Sagrada Família nebo Park Guell), určitě si zarezervujte vstupenky dostatečně dopředu. Jen tak nebudete muset stát několik hodin ve frontě na vstupenky.

Doporučuji si lístky zakoupit na platformě Getyourguide, kde je velkou výhodou možnost zrušit vstupenky při změně plánů (u většiny míst).

Barcelona památky mapa

44 míst, co vidět v Barceloně

Tato místa by vám při návštěvě Barcelony rozhodně neměla chybět na itineráři.

Modernistické památky Barcelona – 10 tipů

Do Barcelony se jezdí především za jedinečnou modernistickou architekturou, za kterou z velké části stojí Gaudí, ale i další architekti. Následující místa by vám tedy rozhodně neměla uniknout.

1. Sagrada Família

Nejznámější dílo architekta Antonia Gaudího, Sagrada Família, je symbolem Barcelony a jedním z nejvýraznějších chrámů na světě. Stavba, která byla zahájena v roce 1882, ještě není dokončena, ale už nyní ohromuje svou monumentalitou, organickými tvary a dechberoucím interiérem, v němž se barevné světlo láme skrze vitráže.

Každá fasáda vypráví jiný biblický příběh a návštěvníci mohou vystoupat i do věží s výhledem na město. Zatímco obdivování Sagrady Familie zvenku je zdarma, pro vstup dovnitř si potřebujete koupit dopředu na internetu vstupenku, pořiďte si ji na tomto odkaze.

44 míst, co vidět v Barceloně

2. Park Güell

Park Güell je pohádkový areál na svahu nad městem, který Gaudí původně navrhl jako obytnou čtvrť. Nakonec se z něj stal veřejný park plný fantastických tvarů, mozaiek a organické architektury. Proslulé jsou zejména mozaiková lavička ve tvaru hada, pavilony u vchodu a terasa s výhledem na Barcelonu.

Pokud se chcete vyhnout dlouhé frontě u vchodu do parku, doporučuji si zakoupit vstupenku dopředu.

Park Guell

3. Casa Batlló

Tato vila je jedním z vrcholných příkladů Gaudího modernistické estetiky. Fasáda připomíná mořského tvora nebo dračí hřbet, interiéry pak působí jako fantastické podmořské jeskyně. Každý detail – od oken přes zábradlí až po střešní komíny – je promyšlený a inspirovaný přírodou.

Casa Batlló je dnes přístupná veřejnosti a nabízí multimediální zážitek, součástí prohlídky je totiž i aplikace v mobilním telefonu, která vám ukáže roztodivnou vilu ve zcela novém světle.

Stejně jako na jiných místech v Barceloně, i tady platí, že jen díky předem koupeným vstupenkám, nebudete muset stát několik hodin ve frontě.

Casa Batlló

4. La Pedrera (Casa Milà)

Další slavný Gaudího dům se nachází jen pár kroků od Casa Batlló. La Pedrera, přezdívaná „lom“ kvůli své zvlněné kamenné fasádě, je ukázkou jeho pozdního stylu a technické odvahy. Střecha se sochařskými komíny a výhledy na město patří k vrcholům prohlídky, stejně jako expozice věnovaná Gaudího tvorbě. Dům je zapsán na seznamu UNESCO.

I v tomto případě doporučuji zakoupit vstupenku s dostatečným předstihem.

La Pedrera

5. Palau de la Música Catalana

Tento koncertní sál navrhl architekt Lluís Domènech i Montaner a je vrcholným dílem katalánského modernismu. Fasáda i interiér jsou bohatě zdobené barevnými mozaikami, sochami a vitrážemi, přičemž centrální skleněná kopule ve tvaru slunce patří k nejpůsobivějším na světě.

Palác stále slouží jako koncertní sál, ale nabízí i prohlídky přes den. Přesto vřele doporučuji vydat se sem na některé z představení, protože je to skvělý zážitek.

Palau de la música catalana

6. Casa Vicens

Casa Vicens je jedním z prvních Gaudího děl, postavená jako letní dům v orientálním stylu. Fasáda je kombinací barevných keramických obkladů, cihel a železa, což dává domu výjimečně živý vzhled. Uvnitř najdeme prvky, které později Gaudí rozvinul do svého typického stylu. Casa Vicens byla po rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti a nabízí pohled na ranou fázi jeho tvorby.

Casa Vicens

7. Nemocnice Sant Pau

Tento nemocniční komplex navrhl stejný architekt jako Palau de la Música Catalana a je architektonickým skvostem, který v sobě kombinuje krásu a funkčnost. Pavilony spojuje podzemní síť chodeb, nadzemní budovy zdobí keramické mozaiky a sochařské detaily. I když původně sloužila jako nemocnice, dnes je z ní kulturní centrum a památka UNESCO.

Nemocnice Sant Pau

8. Casa Amatller

Tento dům navrhl architekt Josep Puig i Cadafalch pro čokoládového magnáta Amatllera. Nachází se vedle Casa Batlló a tvoří s ní slavný „Bloque de la Discordia“. Fasáda kombinuje gotické a severské vlivy, interiéry jsou luxusně vybavené původním nábytkem a uměleckými detaily. Návštěva domu nabízí pohled do života barcelonské elity začátku 20. století.

Casa Amatller

9. Casa Comalat

Casa Comalat je méně známým, ale výrazným příkladem modernistické architektury. Zatímco přední fasáda je formální a symetrická, zadní strana domu připomíná Gaudího fantaskní styl – se zvlněnými balkony a pestrou mozaikou. Architekt Salvador Valeri i Pupurull zde experimentoval s tvary a barvami a vytvořil jedinečný dům.

10. Palau Güell

Palau Güell je městský palác, který Gaudí navrhl pro svého mecenáše Eusebiho Güella. Nachází se nedaleko La Rambla a jeho interiéry ohromují bohatstvím materiálů, důmyslným světlem i výtvarnou symbolikou. Střešní terasa se sochařskými komíny je typickým prvkem Gaudího stylu. Dům je dnes přístupný veřejnosti a patří k raným mistrovským dílům architekta.

Náboženské památky Barcelona – 3 tipy

V Barceloně najdete i mnoho významných kostelů a dalších náboženských památek.

11. Barcelonská katedrála

Barcelonská katedrála, oficiálně Katedrála Svatého Kříže a svaté Eulálie, je gotický skvost v srdci gotické čtvrti. Její monumentální fasáda se tyčí nad náměstím a láká návštěvníky do klidného interiéru s vysokými klenbami, bohatě zdobenými kaplemi a nádherným gotickým kůrem. Ve vnitřním dvoře se nachází klášter s fontánou a živými husami, které odkazují na život svaté Eulálie, jedné z patronek města.

Hlavní prostor katedrály je přístupný volně věřícím a během mší, ale vstup bez lístku může být pro cizince komplikovaný. Jinak si do katedrály zakupte tento lístek, který vám umožní i vstup na střechu a do dalších zajímavých prostor.

Barcelona katedrála

12. Santa Maria del Mar

Tento nádherný gotický chrám v čtvrti El Born bývá často označován jako „kostel lidu“ – byl totiž stavěn z darů a práce místních obyvatel ve 14. století. Interiér Santa Maria del Mar je ohromující svou lehkostí, štíhlými sloupy a krásnými vitrážemi. Navzdory své velikosti působí prostor harmonicky a vzdušně.

13. Santa Maria del Pi

Santa Maria del Pi se nachází nedaleko ulice La Rambla a je dalším krásným příkladem katalánské gotiky. Uvnitř najdeme jednoduchý, ale působivý prostor s jedním z největších rozetových oken v Katalánsku. Kostel má i přístupnou zvonici, odkud je krásný výhled na staré město Barcelony.

Další památky Barcelona

Minout byste rozhodně neměli ani tyto další památky…

14. Palau Nacional

Palau Nacional je majestátní palác na úpatí hory Montjuïc, který dominuje širokému schodišti a magické fontáně Font Màgica. Byl postaven pro Světovou výstavu v roce 1929 a dnes v něm sídlí Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC), jehož sbírky sahají od románských nástěnných maleb až po modernismus. Z terasy před palácem se otevírá nádherný výhled na celé město, zejména při západu slunce.

Palau Nacional

14. Castell de Montjuïc

Na vrcholu stejnojmenného kopce stojí vojenská pevnost Castell de Montjuïc, která hrála roli v mnoha historických událostech Barcelony. Hrad pochází ze 17. století a nabízí výhled na město, přístav i moře. Dnes slouží jako muzeum a kulturní prostor, kam se dá dostat lanovkou nebo pěší procházkou parkem. Je to klidné místo mimo hlavní turistické trasy.

16. Montserrat

Montserrat je jedinečný horský masiv asi hodinu od Barcelony, proslulý svými bizarními skalními útvary a benediktinským klášterem Santa Maria de Montserrat. Klášter uchovává sochu Černé Madony – patronky Katalánska – a je poutním místem. Okolí je ideální pro túry s dechberoucími výhledy, a k vrcholkům vede lanovka i zubačka.

Na Montserrat se vypravte v rámci jednodenního výletu z města.

Montserrat

17. Arc de Triomf

Vítězný oblouk Arc de Triomf byl postaven v roce 1888 jako slavnostní vstup na Světovou výstavu. Na rozdíl od jiných evropských triumfálních oblouků není válečný, ale symbolizuje pokrok a modernitu. Je postaven z červených cihel a zdoben symboly průmyslu, zemědělství a umění.

18. Památník Kryštofa Kolumba

Na konci ulice La Rambla, u přístavu, se tyčí Památník Kryštofa Kolumba. Tato 60 metrů vysoká socha ukazuje k moři – symbolicky směrem, kterým Kolumbus plul při své slavné výpravě. Uvnitř sloupu se nachází výtah vedoucí na malou vyhlídku, odkud je výhled na barcelonské nábřeží. Pomník byl odhalen v roce 1888 při světové výstavě a připomíná Kolumbův návrat do Španělska.

19. Bunkry Carmel

Bunkry Carmel, známé také jako Turó de la Rovira, nabízejí jeden z nejúchvatnějších panoramatických výhledů na Barcelonu. V minulosti zde stávala protiletecká baterie během občanské války a později zde žili přistěhovalci v improvizovaných obydlích. Dnes je místo upravené jako veřejný prostor s informačními tabulemi o jeho historii.

Přístup sem je volný, rozhodně doporučuji se sem vypravit při západu slunce.

3 tipy na náměstí, co vidět v Barceloně

Rozhodně by vám neměla uniknout také tato náměstí…

20. Plaça d’Espanya

Plaça d’Espanya je jedno z největších a nejdůležitějších barcelonských náměstí, postavené pro Světovou výstavu v roce 1929. Dominují mu dvě benátské věže, fontána s alegoriemi španělských řek a výhled směrem k Palau Nacional na hoře Montjuïc. V blízkosti se nachází bývalá býčí aréna Arenas de Barcelona, dnes přestavěná na moderní nákupní centrum s vyhlídkovou terasou.

21. Plaça de Catalunya

Plaça de Catalunya je srdcem Barcelony, které spojuje staré město s moderní čtvrtí Eixample. Náměstí je obklopeno velkými obchodními domy, hotely a je výchozím bodem pro ulici La Rambla i Passeig de Gràcia. Prostor zdobí fontány, sochy a lavičky pod stromy, často zde probíhají veřejné akce nebo demonstrace.

22. Plaça Reial

Plaça Reial je elegantní náměstí v gotické čtvrti, těsně u La Rambly. Je známé svou palmovou atmosférou, symetrickou architekturou a lampami navrženými mladým Antoni Gaudím. Obklopují ho arkády s restauracemi, bary a kavárnami, díky čemuž žije ve dne i v noci. Je to oblíbené místo k posezení venku i jedno z hlavních center nočního života v historickém centru Barcelony.

6 tipů na muzea, co vidět v Barceloně

Barcelona, stejně jako kterékoliv jiné velké město, láká i na řadu zajímavých muzeí špičkové úrovně, které byste rozhodně neměli vynechat.

23. Muzeum Picassa

Muzeum Picassa v gotické čtvrti je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí v Barceloně a nabízí fascinující pohled do rané tvorby Pabla Picassa. Sbírka čítá přes 4 000 děl a ukazuje jeho vývoj od akademického stylu až po první kroky k modernismu. Muzeum sídlí v několika středověkých palácích a zvláštní pozornost věnuje vztahu umělce k Barceloně.

24. Námořní muzeum

Námořní muzeum Barcelony se nachází v historických loděnicích Drassanes, které patří k nejlépe zachovaným gotickým loděnicím v Evropě. Expozice mapuje námořní dějiny Katalánska a Středomoří, včetně repliky galéry z 16. století. Muzeum je ideální pro milovníky historie, mořeplavby i techniky.

25. Poble Espanyol

Poble Espanyol je venkovní muzeum pod širým nebem na hoře Montjuïc, které představuje architektonické styly a atmosféru různých regionů Španělska. Vzniklo pro Světovou výstavu v roce 1929 a dnes zahrnuje uličky, domy, dílny řemeslníků, galerie i restaurace. Je to malebné místo vhodné pro rodiny, kde se dá za jediný den symbolicky projít celým Španělskem bez opuštění Barcelony.

26. Muzeum současného umění (MACBA)

MACBA je ikonická bílá budova v čtvrti Raval, navržená architektem Richardem Meierem. Specializuje se na katalánské a mezinárodní umění od druhé poloviny 20. století a představuje díla konceptuálního, abstraktního i experimentálního charakteru. Před muzeem se scházejí skejťáci a studenti, což dává místu živou a neformální atmosféru.

Muzea Barcelona

27. Olympijské muzeum

Olympijské muzeum se nachází poblíž olympijského stadionu na hoře Montjuïc a připomíná slavné hry konané v Barceloně v roce 1992. Expozice zahrnuje nejen historii olympiád, ale i interaktivní prvky a sekce věnované různým sportům a sportovcům. Je to inspirativní místo pro fanoušky sportu všech věkových kategorií, které ukazuje sport jako nástroj kulturního propojení.

28. CosmoCaixa

CosmoCaixa je vědecké muzeum, které zaujme děti i dospělé svými interaktivními expozicemi a důrazem na poznávání přírodních jevů. Mezi hlavní atrakce patří tropický deštný prales, simulace zemětřesení nebo Foucaultovo kyvadlo. Muzeum klade důraz na vzdělávání hrou a vizuální efekty.

5 čtvrti, co vidět v Barceloně

Barcelona je opravdu velká a jednotlivé čtvrti mají velmi specifickou a různorodou atmosféru. Rozhodně byste neměli minout právě ty následující.

29. Barri Gòtic

Barri Gòtic, neboli Gotická čtvrť, je nejstarší částí Barcelony, kde se mezi úzkými uličkami a kamennými budovami skrývá středověká atmosféra i římské pozůstatky. Najdeme zde ikonickou katedrálu sv. Kříže a sv. Eulálie, Plaça Reial, římské hradby nebo malebná náměstíčka jako Plaça del Rei. Čtvrť je plná kaváren, butiků a pouličních umělců, kteří dodávají místu živou, ale zároveň historicky magickou atmosféru.

Barri Gotic

30. El Raval

El Raval je živá a multikulturní čtvrť, která prošla dramatickou proměnou z dřívější zanedbané oblasti na kreativní a kosmopolitní zónu. Najdeme zde Muzeum současného umění (MACBA), knihovnu Filmoteka i mnoho street artu a alternativních galerií. Ulice plné barů, veganských podniků a vintage obchodů přitahují mladé lidi i místní obyvatele různých kultur. Raval nabízí kontrasty – od kulturního bohatství po syrovou autenticitu.

El Raval

31. Port Vell

Port Vell, tedy „Starý přístav“, je přeměněný námořní prostor, který dnes slouží jako elegantní promenáda s palmami, nákupní galerií Maremagnum, mořským akváriem a množstvím restaurací u vody. Oblast spojuje historické centrum s mořem a je oblíbená pro procházky, výhledy na jachty a blízkost památníku Kryštofa Kolumba. Přes pohyblivý most Rambla del Mar se snadno dostanete z La Rambly přímo k moři.

Port Vell

32. Port Olímpic

Port Olímpic byl vybudován pro potřeby olympijských her v roce 1992 a dodnes si uchovává moderní vzhled a sportovního ducha. Jeho dominantou jsou dvě věže – Hotel Arts a Torre Mapfre – a slavná socha zlaté ryby od Franka Gehryho. Přístav je centrem nočního života a zároveň výchozím bodem k městským plážím.

33. Montjuïc

Montjuïc je zelený vrch nad městem, který spojuje přírodu, kulturu i sportovní historii. Najdete tu Palau Nacional s uměleckým muzeem MNAC, olympijský stadion, zámek Montjuïc i zahrady, lanovky a vyhlídky na celé město i přístav.

11 dalších míst, co vidět v Barceloně

Rozhodně by vám neměla uniknout také tato místa v Barceloně.

34. Mercat de la Boquería

Mercat de la Boquería je nejslavnější trh v Barceloně, nacházející se přímo uprostřed La Rambly. Pestrobarevné stánky nabízejí čerstvé ovoce, mořské plody, sušené šunky, sýry, sladkosti i čerstvé džusy. Trh je oblíbený jak mezi turisty, tak mezi místními kuchaři, kteří sem chodí pro kvalitní suroviny. Je to ideální místo, kde ochutnat atmosféru katalánské gastronomie v plné síle.

35. Barceloneta

Barceloneta je čtvrť s rybářskou minulostí, dnes známá hlavně svou širokou pláží a rušnou promenádou. Nabízí neformální restaurace s mořskými plody, tapas bary a výhledy na Středozemní moře. Oblast žije ve dne i v noci, ať už jde o koupání, běhání, jízdu na kole nebo večerní posezení u vína. Pláž Barceloneta je nejbližší moři z centra a snadno dostupná pěšky.

Barceloneta

36. Camp Nou

Camp Nou je stadion fotbalového klubu FC Barcelona a jeden z největších stadionů v Evropě. Pro fanoušky fotbalu je návštěva stadionu i přilehlého muzea zážitkem – ukazuje historii klubu, slavné zápasy i trofeje. Ačkoliv se stadion v roce 2025 přestavuje, jeho význam a aura zůstávají silné. Camp Nou je symbolem katalánské hrdosti a sportovní vášně.

Camp Nou

37. Akvárium

Akvárium v přístavu Port Vell je jedním z největších akvárií v Evropě zaměřených na středomořskou faunu. Nejoblíbenější atrakcí je průhledný tunel, který vede pod nádrží s rejnoky, žraloky a dalšími mořskými predátory. Děti i dospělí zde objeví pestrý svět pod hladinou moře, včetně interaktivních expozic a tematických nádrží.

38. Olympijský stadion

Olympijský stadion na hoře Montjuïc byl hlavním dějištěm letních olympijských her v roce 1992. Stadion původně vznikl už v roce 1929, ale pro hry byl modernizován a dodnes slouží k různým sportovním a kulturním akcím. Je součástí širšího olympijského areálu a nese jméno katalánského politika Lluíse Companyse.

39. Tibidabo

Tibidabo je hora, která se tyčí nad Barcelonou a nabízí panoramatické výhledy na celé město a moře. Na vrcholu se nachází novogotický chrám Sagrat Cor a historický zábavní park s retro atrakcemi. Hora je oblíbeným výletním místem pro rodiny a lze se sem dostat lanovkou a historickou tramvají.

Tibidabo

40. Torre Glòries

Torre Glòries je moderní mrakodrap s výraznou elipsovitou siluetou, která v noci září barevnými LED světly. Stavba od Jeana Nouvela patří k symbolům nové Barcelony a nabízí výstavu o městě i vyhlídkovou plošinu s interaktivními instalacemi.

41. Magická fontána

Magická fontána na Montjuïcu je známá svou večerní světelnou a hudební show, která přitahuje davy návštěvníků. Fontána byla postavena pro Světovou výstavu v roce 1929 a její kombinace barev, hudby a vody vytváří nezapomenutelný zážitek. Nachází se mezi Plaça d’Espanya a Palau Nacional a je ideálním zakončením dne v Barceloně.

Magická fontána

42. La Rambla

La Rambla je nejslavnější promenáda Barcelony, která spojuje Plaça de Catalunya s přístavem. Tato živá třída je lemovaná stromy, stánky s květinami, pouličními umělci a historickými budovami, jako je Liceu nebo tržnice Boquería. Ačkoliv je často přeplněná turisty, stále si zachovává kouzlo ulice, kde se prolíná historie s každodenním životem města.

La Rambla

43. Olympijský areál

Olympijský areál na Montjuïcu zahrnuje stadion, sportovní haly, telekomunikační věž od Calatravy a další zařízení vybudovaná pro OH 1992. Komplex je vzdušný, moderní a nabízí nejen sportovní zázemí, ale i estetický zážitek z architektury a výhledů. Dnes slouží k různým akcím, výstavám i koncertům.

44. Zoo Barcelona

Zoo v parku Ciutadella je domovem více než 2 000 zvířat a desítek druhů z celého světa. Návštěvníci mohou vidět savce, ptáky i plazy, navštívit dětskou zoo nebo sledovat komentovaná krmení. Zoo je přístupná, rozlehlá a vhodná pro celodenní rodinný výlet.

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Pantheon v Římě je jednou z nejzachovalejších antických staveb na světě a mistrovským dílem římského inženýrství. Žádná návštěva Říma se tak rozhodně nemůže obejít bez prohlídky tohoto svatostánku. V tomto článku mám pro vás připravené všechny informace, které před návštěvou Pantheonu potřebujete vědět.

V současnosti Pantheon funguje jako bazilika a také jako místo odpočinku mnoha významných osobností. Většinu návštěvníků zaujme především široká kopule s okem uprostřed.


MŮJ TIP: Pantheon rozhodně není jedinou zajímavostí v Římě, tipy na další místa, co vidět, najdete v tomto článku.


Pantheon Řím

Pantheon vstupenky

Pantheon je jednou z nejoblíbenějších památek v Římě, takže se na vstup čekají dlouhé fronty. Vstupenka stojí 5 eur.

Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout dlouhým frontám, je zakoupit si dopředu vstupenku na přeskočení fronty, která vám umožní jít rovnou dovnitř.

Pantheon v Římě praktické info

Pantheon je otevřený každý den od 9:00 do 19:00. Pamatujte na to, že Pantheon je církevní stavbou, takže dovnitř budete vpuštěni jen se zahalenými rameny a v dlouhých kalhotech.

Pantheon Řím historie

Pantheon byl postaven za vlády císaře Hadriána kolem roku 125 n. l. jako chrám všem římským bohům. Nejvíce fascinujícím prvkem stavby je jeho monumentální kopule – největší nevyztužená betonová kopule na světě – zakončená centrálním otvorem zvaným oculus, kterým do interiéru proudí denní světlo i déšť. Interiér působí i po dvou tisících letech mimořádně harmonicky a monumentálně, především díky precizní geometrii, v níž výška i průměr kopule dosahují přesně 43,3 metru.

Po pádu římského impéria se Pantheon stal roku 609 kostelem, což přispělo k jeho zachování. Dnes slouží jako bazilika i jako místo posledního odpočinku významných osobností, například malíře Rafaela nebo prvních králů sjednocené Itálie.

Pantheon Řím vstupenky

Pantheon zajímavosti

Pantheon je nesmírně zajímavou stavbou, zde je o ní pár faktů:

  • Kopule bez výztuže: Pantheon má dodnes největší nevyztuženou betonovou kopuli na světě, což je technický zázrak starověkého inženýrství.
  • Oculus jako jediné světlo: Centrální otvor v kopuli (oculus) má průměr 9 metrů a slouží jako jediné přirozené osvětlení. Přes něj dovnitř padá sluneční světlo – nebo i déšť, který odtéká neviditelným odvodňovacím systémem v podlaze.
  • Perfektní geometrie: Výška od podlahy ke středu kopule je totožná s průměrem stavby – 43,3 metru. Vzniká tak dokonalá koule, která by se přesně vešla do interiéru budovy.
  • Původní funkce je záhadou: Přes svůj název („chrám všech bohů“) není jisté, zda byl Pantheon opravdu klasickým chrámem, jaký známe z antiky. Spíše šlo o místo pro císařské obřady a uctívání panovníka.
  • Zachoval se díky církvi: Pantheon byl v roce 609 přeměněn na křesťanský kostel zasvěcený Panně Marii, což mu zajistilo přežití v období, kdy byly mnohé pohanské stavby rozebrány.

Pantheon v Římě zajímavosti

Kde se ubytovat v Římě?

Pantheon najdete přímo v srdci historického centra Říma, které je zároveň jednou z nejlepších oblastí, kde se ubytovat:

Jak se dostat k Pantheonu?

V rámci historického centra města je nejlepší dojít k Pantheonu pěšky, případně můžete jet na autobusovou zastávku Rinascimento na Piazza Navona, kam jezdí autobusové spojení na metro a do dalších částí Říma.

Často kladené otázky – Pantheon Řím

Je vstup do Pantheonu zdarma?

Od července 2023 je vstup zpoplatněn. Plné vstupné činí 5 eur, snížené 3 eura (např. pro občany EU do 25 let) a děti do 18 let mají vstup zdarma. Vstup zůstává bezplatný pro věřící během bohoslužeb.

Jaké jsou otevírací hodiny Pantheonu?

Pantheon je otevřen denně od 9:00 do 19:00 (poslední vstup v 18:45). Zavřeno je pouze 1. ledna, 15. srpna a 25. prosince.

Je nutné mít rezervaci?

Rezervace není povinná, ale doporučuje se, zejména v hlavní sezóně, o víkendech a svátcích.

Platí v Pantheonu dress code?

Ano, jako v každé aktivní bazilice se očekává respektující oblečení: zakrytá ramena a kolena, bez klobouků v interiéru.

Co mohu uvnitř vidět?

Uvnitř najdeš monumentální mramorový interiér s hrobkami významných osobností (např. Rafaela nebo krále Viktora Emanuela II.), sloupovou apsidu, kopuli s oculusem a křesťanský oltář.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Přestože Andělský hrad rozhodně není nejznámější památkou v Římě, určitě stojí za pozornost, protože z hlediska historie byla tato mohutná stavba nesmírně významná. V tomto článku se dozvíte všechno, co byste měli před návštěvou Andělského hradu vědět.

Vznikl už jako mauzoleum císaře Hadriána v 2. století, později fungoval jako pevnost, papežská rezidence nebo dokonce vězení. Proslul také jako místo, které skrývá tajnou podzemní chodbu do Vatikánu, která měla poskytnout možnost úniku papeži před nebezpečím.

Název stavby odkazuje na legendu z 6. století, kdy se papeži Řehoři Velikému zjevil nad mauzoleem anděl s mečem, čímž předznamenal konec morové epidemie – socha archanděla Michaela dnes korunuje vrchol hradu.


MŮJ TIP: Využijte pro plánování cesty do Říma tento článek, kde jsem pro vás připravila itineráře pro cestu na 2, 3 a 4 dny.


Andělský hrad Řím

Andělský hrad vstupenky

Pro vstup do Andělského hradu, je potřeba vstupenka, která stojí 15 eur. Vstupenku doporučuji koupit online na tomto odkazu, nebudete totiž muset stát dlouhou frontu, která je u pokladny na lístky.


MŮJ TIP: Zakoupení vstupenek na některé památky v Římě dopředu vám může ušetřit i několik hodin času. Rezervujte si především lístek do Kolosea, slavné Galerie Borghese a do Vatikánských muzeí.


Andělský hrad rezervace

Pokud jste si zakoupili Roma Pass, můžete v rámci něj navštívit i Andělský hrad. Navíc rozhodně není potřeba rezervace, protože u vstupu do Andělského hradu je speciální fronta pro lidi s Roma Passem.

Andělský hrad otevírací doba

Andělský hrad je otevřený každý den od úterý do neděle od 9:00 do 19:30, v pondělí je Andělský hrad uzavřený.

Andělský hrad uvnitř

Pokud vás zajímá, jestli stojí za to navštívit Andělský hrad uvnitř, za mě určitě ano. Můžete procházet rozsáhlými chodbami, projít se po točitých schodištích a nádvořích. Oceníte také nádherný výhled z vrchních částí hradu.

Největšími lákadly jsou papežské apartmány zdobené freskami, staré zbrojnice s vystavenými zbraněmi, žaláře s autentickou atmosférou, kaple, tajné chodby i muzeum věnované historii hradu a Říma.

Andělský hrad vstupenky

Andělský hrad zajímavosti

I když ho nezná mnoho lidi, Andělský hrad je díky své historii jednou z nejzajímavějších památek Říma:

  • Původně císařské mauzoleum: Stavbu nechal postavit císař Hadrián jako své rodinné mauzoleum – popel jeho i dalších římských císařů byl uložen právě zde.
  • Tajná chodba do Vatikánu: Hrad je spojen s Vatikánem více než 800 metrů dlouhou chodbou Passetto di Borgo, která byla v historii několikrát využita papeži k útěku před nepřáteli.
  • Z anděla přišla spása: Název „Andělský“ pochází z legendy, kdy se papeži Řehoři Velikému zjevil na vrcholu hradu archanděl Michael a zastrčil meč do pochvy – znamení, že morová rána v Římě skončila.
  • Vězení slavných jmen: V hradním vězení byli drženi i významní vězni – například sochař Benvenuto Cellini nebo Giordano Bruno. Tmavé cely a mučírny si dnes návštěvníci mohou prohlédnout.
  • Filmová hvězda: Andělský hrad se objevil v několika filmech, například ve Andělech a démonech podle románu Dana Browna, kde hraje klíčovou roli v tajemném pátrání po Iluminátech.

Andělský hrad zajímavosti

Kde se ubytovat v Římě?

Andělský hrad leží na druhé straně Tibery než historické centrum města, mezi centrem a Vatikánem.

Nejvíce doporučuji ubytování v historickém centru města, kde budete mít všechny zajímavosti města na dosah:

Jak se dostat k Andělskému hradu?

Nejblíže k hradu je zastávka Ponte Vittorio Emanuele, kam jezdí různé autobusy z centra města. Potom stačí přejít most a jste u hradu.

Pokud chcete jet k Andělskému hradu metrem, využijte linku A a jeďte na stanici Ottaviano, ze které je to 25 minut pěšky.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Říká se, že když si Římané chtějí užít autentickou římskou atmosféru a prchnout davům turistů, vydají se do Trastavere, malebné a živé čtvrti, které je od historického centra města oddělená řekou Tiberou. Tato čtvrť nabízí řadu zajímavostí a rozhodně byste ji měli navštívit. Když už ne kvůli něčemu jinému, potom z toho důvodu, že proslulo jako místo v Římě, kde nejlépe vaří. Pizza a těstoviny volají!

Těšit se tu můžete na úzké dlážděné uličky s výbornou italskou trattorií na každém rohu, malebná náměstíčka s fontánami a malé galerie místních umělců. Pokud nemáte čas strávit v Trastavere celý den, vydejte se sem alespoň na večer a užijte si zdejší jedinečnou atmosféru a výbornou gastronomii.


MŮJ TIP: Řím skrývá bezpočet zajímavých míst, nastudujte si je všechna v tomto článku, kde jich je pro vás připraveno dokonce 45.


Trastavere Řím

Ubytování – Nejlepší hotely v Trastavere

Pokud v Římě hledáte autentickou čtvrť, kde se ubytovat, bude Trastavere skvělou volbou. Pamatujte ale na to, že čtvrť neleží na metru a není až tak skvěle dopravně dostupná jako některé jiné zóny:

V Trastavere doporučuji tato ubytování:

Trastavere Řím mapa

15 míst, co vidět v Trastavere

Těchto 15 míst byste během návštěvy Trastavere neměli minout.

Co vidět v Trastavere

Bazilika Panny Marie v Trastevere

Santa Maria in Trastevere je jednou z nejstarších a nejuctívanějších římských bazilik, její počátky sahají až do 3. století. Dnešní podobu získala především ve 12. století a vyniká nádhernou mozaikovou výzdobou na průčelí i v apsidě. Interiér zdobí starověké sloupy z římských chrámů a klidná, slavnostní atmosféra. Nachází se v srdci čtvrti, na živém náměstí Piazza di Santa Maria, které je centrem večerního života.

Botanická zahrada

Botanická zahrada v Trastevere, rozkládající se za Palácem Corsini, je tichým a zeleným útočištěm s více než sedmi tisíci druhy rostlin. Terasovité uspořádání, japonská zahrada, bambusový háj i skleníky s tropickými rostlinami lákají milovníky přírody i ty, kdo si chtějí odpočinout od městského ruchu. Výhledy na Řím a šumění fontán dělají z této zahrady jeden z nejpříjemnějších koutů celého Gianicola.

Gianicolo

Janiculský pahorek je vyhlídkový vrch nad Trastevere, odkud se otevírá jeden z nejkrásnějších pohledů na celé město. Zároveň je to místo bohaté na historii – v 19. století zde probíhaly klíčové boje za sjednocení Itálie a připomínají je sochy Garibaldiho a jeho spolubojovníků. Každý den v poledne se zde tradičně odpaluje slavnostní salva z děla, která oznamuje čas celému Římu.

Fontána dell’Acqua Paola

Impozantní barokní fontána z počátku 17. století, známá jako „Il Fontanone“, stojí na vrcholu Gianicola a nabízí se od ní dramatický výhled na město. Je zakončením starého akvaduktu Acqua Paola a díky svému monumentálnímu obloukovému průčelí patří k nejpůsobivějším fontánám v Římě.

Garibaldiho památník

Na vrcholu pahorku Gianicolo se tyčí monumentální jezdecká socha Giuseppe Garibaldiho, národního hrdiny boje za sjednocení Itálie. Památník z roku 1895 připomíná slavné bitvy, které se odehrály právě v těchto místech, a symbolizuje odhodlání a oběť bojovníků za svobodu.

Faro di Roma

Římský maják na Gianicolu, známý jako Faro al Gianicolo, je kuriózní a málo známá stavba z bílého mramoru, kterou Itálii v roce 1911 darovali italští emigranti z Argentiny. I když neslouží k navigaci, jeho zelenobílé světlo večer září nad Římem jako symbol spojení Italů po celém světě.

Terasa Janiculus

Hlavní vyhlídková terasa Gianicola nabízí nezapomenutelný pohled na panorama Říma – od římských kopulí po vzdálené pahorky. Je to ideální místo, kam vyrazit na západ slunce, kdy se město zalévá zlatým světlem.

Villa Farnesina

Villa Farnesina je renesanční palác postavený v 16. století pro bohatého bankéře Agostina Chigiho a představuje mistrovské dílo umění i architektury. Uvnitř se nachází fresky Rafaela a jeho žáků, včetně slavné „Galatey“ a výjevů ze života Amora a Psyché.

Piazza Trilussa

Toto živé náměstí přímo u Tibery je pojmenováno po římském básníkovi Trilussovi a je známé jako oblíbené místo večerních setkávání, zejména mezi mladými. Centrální fontána, původně ze 17. století, dodává prostoru historický charakter, zatímco schody před ní slouží jako neformální tribuna pro poslech hudby nebo odpočinek se skleničkou vína.

Bazilika San Crisogono

Tato méně známá, ale velmi stará římská bazilika byla postavena již ve 4. století a nese znaky několika stavebních období. Za barokní fasádou se skrývá trojlodní interiér se starověkými sloupy a krásným kazetovým stropem. Pod hlavní lodí se nachází archeologické pozůstatky původního kostela, které si lze prohlédnout, což dává návštěvě fascinující archeologický rozměr.

Bazilika svaté Cecílie v Trastevere

Bazilika zasvěcená svaté Cecílii, patronce hudby, se nachází v klidné části Trastevere a je známá nejen svou historií, ale i výjimečnými uměleckými díly. Hlavní atrakcí je socha od Stefana Maderna, která zpodobňuje tělo světice tak, jak bylo nalezeno při exhumaci.

Fontána Prigione

Fontána Prigione, známá také jako Fontana della Botte, je drobná a nenápadná, ale originální fontána skrytá v postranních uličkách Trastevere. Její název – „fontána vězně“ – pochází z výjevu muže v sudu, který je obklopen mříží.

Palác Corsini

Palác Corsini je barokní rezidence z 18. století, která dnes hostí Národní galerii starého umění. Sbírky zahrnují díla od Caravaggia, Rubense či Reniho a jsou vystaveny v elegantních sálech s freskami a křišťálovými lustry.

Villa Sciarra

Villa Sciarra je klidný veřejný park s terasami, fontánami, sochami a bohatou vegetací, ideální pro odpočinek či piknik mimo hlavní turistické trasy. Nachází se mezi Trastevere a Monteverde a bývala soukromým šlechtickým sídlem. Její atmosféra připomíná romantické zahrady 19. století a nabízí výhledy na město i příjemné zastíněné cesty mezi palmami a borovicemi.

Most Sisto (Ponte Sisto)

Ponte Sisto je elegantní pěší most z 15. století, který spojuje Trastevere s historickým centrem Říma. Byl postaven za papeže Sixta IV. a dodnes slouží jako jedna z hlavních tepen pro pěší mezi Campo de‘ Fiori a Trastevere. Most nabízí krásné výhledy na řeku Tiberu, kopuli svatého Petra a patří k nejfotografovanějším místům ve městě.

Restaurace Trastavere

Trastavere restaurace - kde se najíst

Trastavere proslula také jako čtvrť plná výborných italských restaurací, kde si dáte tu nejlepší pizzu nebo těstoviny v celém Římě. Pokud máte hlad, určitě si tu vyberete.

Večery v Trastevere bývají živé, restaurace zaplněné směsicí místních i turistů a vinárny často přetékají až na ulice – ideální prostředí pro dlouhou, uvolněnou večeři s italským vínem.

Tipy na restaurace v Trastevere:

  • Osteria der Belli – rodinný podnik s výbornými mořskými plody a těstovinami, včetně skvělé spaghetti alle vongole.
  • Trattoria Da Enzo al 29 – malá a oblíbená trattoria známá svými domácími římskými specialitami; rezervace doporučena.
  • Tonnarello – vyhlášené místo pro klasické římské těstoviny, servírované v bohatých porcích, příjemné i pro skupiny.
  • Glass Hostaria – michelinská restaurace s moderní kuchyní a elegantním prostředím, ideální pro gurmánský zážitek.
  • Pizzeria Ai Marmi – legendární neformální podnik s výbornou tenkou pizzou a rychlou obsluhou, přezdívaný „Ospedale“ kvůli mramorovým stolům jako z nemocnice.

Jak se dostat do Trastavere?

Záleží, do jaké části Trastavere míříte. Oblasti v okolí řeky jsou skvěle přístupné pěšky z historického centra, jinak můžete jet tramvají číslo 8 na zastávku Trastavere. Tramvaj jezdí z náměstí Venezia v centru města.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Největší a nejvýznamnější katolický chrám na světě – to je ohromná Bazilika svatého Petra v srdci Vatikánu. Toto jedinečné místo, které je vidět z mnoha lokalit Říma, bylo postaveno nad hrobem svatého Petra a je nejen významným svatostánkem, ale také ukázkou nádherného umění renesanční Itálie. V tomto článku se dozvíte vše, co byste přes návštěvou Svatopetrské baziliky měli vědět.

Svatopetrská bazilika není jenom významným turistickým cílem, ale také jedním ze symbolů moci a jednoty církve. Velkým zážitkem je také návštěva Svatopetrského náměstí před Bazilikou, kde se čas od času scházejí davy poutníků a věřících, aby naslouchali papeži. Za úžasným panoramatickým výhledem poté můžete vystoupat na kupoli.

Pokud se vám nechce cestu do Říma plánovat, zvažte účast na organizovaném zájezdu a zúčastněte se povedeného Říma po Italsku.


MŮJ TIP: Nevymýšlejte složitě, co budete v Římě dělat! Jednoduše si přečtěte můj článek s itinerářem na 2, 3 nebo 4 dny ve Věčném městě a užijte si návštěvu italské metropole naplno.


Bazilika svatého Petra vstup

Bazilika svatého Petra vstup

Přístup do Baziliky svatého Petra vede přes Svatopetrské náměstí a je možný pro všechny volně. Počítejte ale s tím, že se stojí poměrně dlouhá fronta a je potřeba projít bezpečnostní kontrolou.

Zatímco většina prostor Baziliky svatého Petra je přístupná zdarma, pokud budete chtít vystoupat na kopuli, musíte si koupit vstupenku.

Bazilika svatého Petra v Římě vstupenky

Vstupenky na kupoli si ideálně zakupte s předstihem na tomto odkazu. Na místě se potom vyhnete stání ve frontách, a navíc dostanete audioprůvodce, který vám přiblíží historii a umění Svatopetrské baziliky.


DOBRÁ RADA: Pokud se chystáte navštívit také Vatikánská muzea a Sixtínskou kapli, rozhodně si nezapomeňte koupit lístky dopředu, mohou být i zcela vyprodané!


Bazilika sv. Petra vstupenky

Bazilika sv. Petra otevírací doba

Bazilika svatého Petra je otevřená každý den od 7:00 do 19:10, kupole potom od 7:30 do 17:00 (v létě do 18:00).

K bazilice přijděte co nejdříve ráno, vyhnete se tak velkým frontám a davům, které k ní přicházejí v pozdějších dopoledních hodinách.

Bazilika sv. Petra zajímavosti

Většinu informací o Bazilice se dozvíte během samotné návštěvy, ale tady je pár zajímavostí, které mě zaujaly:

  • Bazilika není katedrálou Vatikánu – ačkoliv je největším a nejznámějším kostelem katolického světa, oficiální katedrálou římského biskupa (papeže) je Lateránská bazilika v Římě.
  • Stojí na místě původního římského cirku – konkrétně Cirkus Neronův, kde byl podle tradice ukřižován svatý Petr hlavou dolů. Jeho hrob se nachází přímo pod hlavním oltářem.
  • Stavba trvala více než 120 let – Bazilika vznikala mezi lety 1506 a 1626 a podíleli se na ní největší umělci té doby, včetně Bramanta, Raffaela, Michelangela a Berniniho.
  • Kopule je druhá nejvyšší na světě – dosahuje výšky 136 metrů a nabízí dechberoucí výhled na Vatikán i Řím. Navrhl ji Michelangelo, který zemřel dříve, než byla dokončena.
  • Michelangelova Pietà byla jednou vandalizována – v roce 1972 ji poškodil útočník kladivem. Od té doby je chráněna neprůstřelným sklem.
  • Bernini navrhl nejen baldachýn, ale i celé náměstí – slavná kolonáda Svatopetrského náměstí symbolizuje „otevřenou náruč církve“, která vítá všechny poutníky.
  • V podzemí se nachází Vatikánská nekropole – zde jsou hroby mnoha papežů a podle tradice i svatého Petra. Návštěva nekropole je možná jen s předchozí rezervací a průvodcem.

Bazilika svatého Petra v Římě

Bazilika sv. Petra kopule

Jedním z největších zážitků z návštěvy Vatikánu pro mě byl výstup na kopuli Baziliky svatého Petra. Navrhl ji Michelangelo, který se inspiroval Brunelleschiho dómem ve Florencii, ale vytvořil monument ještě odvážnější – elegantní, ale zároveň mohutný, dosahující výšky 136 metrů od podlahy až po vrchol kříže.

Po Michelangelově smrti stavbu dokončil jeho žák Giacomo della Porta, který mírně pozměnil proporce, ale zachoval původní vizi. Kopule má dvojitý plášť a uvnitř je vyzdobena nádhernými mozaikami a latinskými nápisy. Návštěvníci mohou vystoupat až na její vrchol – nejprve výtahem a poté úzkým točitým schodištěm – a z vyhlídkové terasy se jim otevře jedinečný panoramatický pohled na Vatikánské zahrady, náměstí svatého Petra i celý Řím.

Bazilika sv. Petra Vatikán

Kde se ubytovat nedaleko Vatikánu?

Vatikán leží na druhé straně Tibery než historické centrum Říma a je dobře dopravně dostupný. Ubytovat se tedy můžete kdekoliv v Římě, kde vám to bude vyhovovat. Pokud chcete bydlet opravdu nedaleko, doporučuji okolí stanic linky metra A Ottaviano a Cipro:

Dobrou volbou je ale i historické centrum města, kde budete mít na dosah všechny ostatní památky a zajímavosti:

Jak se dostat k Bazilice sv. Petra?

Pokud plánujete jet metrem, dojeďte linkou A na stanici Ottaviano, odkud je to na Svatopetrské náměstí asi 15 minut pěšky.

Jet můžete také autobusem č. 81, který projíždí celým historickým centrem Říma a zastavuje přímo před vstupem na Svatopetrské náměstí.

Často kladené otázky – Bazilika sv. Petra

Musím si návštěvu baziliky rezervovat předem?

Vstup do samotné baziliky je zdarma a není třeba rezervace. Pokud však chceš vystoupat do kopule nebo navštívit vatikánské podzemí (nekropole), je nutná rezervace a zaplacení vstupného.

Platí se za vstup do baziliky?

Vstup do hlavní části baziliky je zdarma. Poplatky se platí pouze za výstup do kopule (výtah nebo pěšky) a za specializované prohlídky jako Vatikánská nekropole.

Jaký je dress code pro vstup?

Platí přísný dress code – zakázaná jsou odhalená ramena, krátké sukně, šortky nad kolena a tílka. Oblečení musí být důstojné, jinak nebudete dovnitř Baziliky vpuštěni.

Jak dlouho trvá prohlídka baziliky?

Základní návštěva trvá přibližně 1 hodinu. Pokud zahrnete výstup na kopuli a prohlídku krypt, počítete celkově s 2–3 hodinami.

Smím uvnitř fotografovat?

Ano, fotografování bez blesku je povoleno. Je však třeba respektovat ticho a klid v prostoru určeném k modlitbě.

Je možné zúčastnit se mše?

Ano, v bazilice se denně konají bohoslužby, některé přístupné veřejnosti. Mše sloužené papežem však vyžadují zvláštní vstupenky a často dlouhé předběžné rezervace.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Neuvěřitelná soukromá sbírka umění kardinála Borghese je jako Galeria Borghese v Římě přístupná veřejnosti a nabízí možnost prohlédnout si některá z nejvýznamnějších světových uměleckých děl v prostorech elegantní římské vily. V tomto článku se dozvíte všechny informace, které před návštěvou tohoto unikátního místa potřebujete vědět.

Návštěva Galeria Borghese se bude líbit především každému milovníkovi italského umění, právě na něj je totiž zaměřená. Najdete tu mramorové sochy od Berniniho, fascinující obrazy od velikánů jako Caravaggia, Tiziana nebo Raffaela a mnoho dalších neuvěřitelných pokladů. Návštěva Galerie je tak pro mnoho návštěvníků jedním z vrcholů celého pobytu v Římě.


MŮJ TIP: Chystáte se do Říma, ale nevíte, jak si svůj pobyt naplánovat? Využijte můj itinerář, který vám představí Řím tak, abyste během pár dní viděli to nejlepší.


Galeria Borghese vstupné

Galeria Borghese vstupné

O vstup do Galerie Borghese je velký zájem, určitě si tedy vstupenky rezervujte s dostatečným předstihem na tomto odkaze.

Základní varianta vstupenky někdy může být vyprodaná i na několik měsíců dopředu.


MŮJ TIP: Pokud chcete při návštěvě památek a muzeí v Římě ušetřit, pořiďte si Roma Pass, který vám navíc umožní cestovat veřejnou dopravou zdarma.


Jak rezervovat vstup do Galerie Borghese s Roma Pass?

Pokud máte Roma Pass a chcete v rámci něj navštívit i Galerii Borghese, musíte si udělat rezervaci na konkrétní čas a to i několik týdnů před vaší cestou do Říma.

Rezervaci provedete na tomto odkaze, u vstupu se poté prokážete platným Roma Passem.

Co dělat, pokud jsou vstupenky do Galerie Borghese vyprodané?

Pokud jsou vstupenky do Galerie vyprodané, je nejjednodušší možností koupit dražší prohlídku Galerie Borghese, která zahrnuje také průvodce. Tyto vstupenky bývají dostupné na větší množství termínů.

Galeria Borghese praktické informace

Galeria Borghese je s výjimkou pondělí otevřená každý den od 9:00 do 19:00.

Počítejte s tím, že pobyt v galerii je omezený na dvě hodiny. Toto opatření se sice může zdát omezující, ale zároveň vám zajistí klid na obdivování uměleckých děl.

Galeria Borghese co vidět

Galeria Borghese co vidět

V Galerri Borghese je obrovské množství uměleckých děl. Pokud plánujete jednoduchou návštěvu, rozhodně byste neměli minout tato díla:

  • Sochy Gian Lorenza Berniniho
  • Obrazy Caravaggia
  • Raffaelův obraz Depozice Krista
  • Tizianův Láska nebeská a láska pozemská

Galeria Borghese zajímavosti

Ne nadarmo je Galeria Borghese považována za jedno z nejzajímavějších míst v Římě. Možná vám budou připadat zajímavá následující fakta:

  • Byla postavena jako soukromá „umělecká vila“, nikoliv jako klasické šlechtické sídlo. Kardinál Scipione Borghese ji navrhl přímo jako místo pro vystavení své sbírky – což z ní činí jednu z prvních „moderních“ galerií.
  • Mnohá díla zde byla získána velmi neortodoxními způsoby – například obrazy Caravaggia si kardinál zajistil někdy i vyvlastněním nebo donucením majitelů, protože měl silné vlivy u papežského dvora.
  • Galerie má přísný režim návštěv – kvůli ochraně sbírek je počet návštěvníků omezen a každý má pouze dvouhodinové okno, což vytváří klidné prostředí bez davů.
  • Stropy s freskami a štukem jsou samy o sobě uměleckými díly – výzdoba každého sálu byla navržena tak, aby odpovídala tématu a stylu vystavených děl, což ještě zintenzivňuje estetický dojem z prohlídky.

MŮJ TIP: Galerie Borghese rozhodně není jediným místem v Římě, které nesmí uniknout milovníkům umění. Nádherná jsou Vatikánská muzea a líbit se vám budou také Kapitolská muzea.


Kde se ubytovat v Římě?

Ideálním místem, kde strávit pobyt v Římě, je historické centrum města, kde budete mít všechny zajímavosti na dosah ruky.

Já vřele doporučuji tato ubytování:

Jak se dostat ke Galeria Borghese?

Galerie Borghese leží uvnitř rozsáhlo komplexu parků na sever od historického centra města. Pokud chcete jet metrem, jeďte linkou A na stanici Flaminio, ale následně budete muset pěšky přejít celé rozsáhlé zahrady.

Nedaleko galerie se nachází také zastávka autobusu Museo Borghese, kam jezdí mnoho autobusů, využít můžete například linku 52 nebo 53 pro cestu do historického centra.

Často kladené otázky – Galeria Borghese

Musím si vstupenky do Galerie Borghese rezervovat předem?

Ano, rezervace je povinná. Galerie má omezený počet návštěvníků na každý dvouhodinový časový úsek, takže je nutné si vstupenky zakoupit online předem.

Jak dlouho trvá návštěva Galerie Borghese?

Každý návštěvnický blok trvá přesně 2 hodiny. Po uplynutí této doby musí návštěvníci galerii opustit, bez ohledu na to, zda stihli projít všechna díla.

Kde se galerie nachází a jak se tam dostanu?

Galerie Borghese se nachází v parku Villa Borghese. Nejbližší stanice metra je Spagna (linka A), odkud je to asi 20 minut pěšky. Můžeš také použít autobus nebo taxi.

Co se v Galerii Borghese nachází?

Sbírky obsahují mistrovská díla od Berniniho, Caravaggia, Raffaela, Tiziana nebo Rubense. Významná je především kolekce barokního a renesančního umění.

Smím v galerii fotografovat?

Ano, fotografování bez blesku je povoleno pro osobní účely. Použití stativů, selfie tyčí nebo profesionálního vybavení je zakázáno.

Je galerie vhodná pro děti?

Ano, ale vzhledem k dvouhodinovému limitu a množství soch a obrazů je vhodnější pro starší děti, které mají zájem o umění.

Je v okolí galerie kavárna nebo obchod?

Uvnitř galerie je malý obchod se suvenýry. Větší nabídku občerstvení najdete v parku Villa Borghese nebo poblíž vstupu do zahrad.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Když se řekne Řím, většina z nás si vybaví právě Koloseum, asi nejslavnější památku ve Věčném městě. Monumentální amfiteátr sloužil za dob antického Říma jako místo konání krvavých gladiátorských zápasů i dalších společenských udeálostí. V tomto článku vám představím veškeré praktické informace, které před návštěvou Kolosea potřebujete vědět.

Ve svých dobách bylo Koloseum připraveno až na 5 000 diváků, kteří mohli usednout na tribunách. Jeho sofistikovaná architektura zahrnovala důmyslný systém vchodů, výtahů a podzemních prostor, díky čemuž mohly být představení organizována s ohromující efektivitou.


MŮJ TIP: Pokud se chystáte do Říma, rozhodně si nezapomeňte přečíst také můj článek o tom, co vidět v Římě. Součástí každé návštěvy města musí být také výlet do papežského Vatikánu!


Koloseum Řím 2025

Koloseum vstupenky

Pokud se během vaší cesty do Říma, chystáte navštívit Koloseum, rozhodně si kupte vstupenky dopředu! Fronta na místě je obrovská a velmi nepříjemná, navíc vůbec nemusíte přijít na řadu.

MŮJ TIP: Vstup do Kolosea je také součástí římské turistické karty Roma Pass! I s touto kartou ale potřebujete rezervaci na konkrétní čas!

Kde koupit vstupné do Kolosea?

Vstupenka do Kolosea v současnosti pro dospělého stojí 18 eur. Vstupenku si rozhodně zakupte dopředu na tomto odkaze. Jen tak nebudete muset stát obrovskou frontu na lístky na místě.

Vstupenka do Kolosea zahrnuje také vstup do archeologických nalezišť Forum Romanum a Palatin, které můžete navštívit v následujících 24 hodinách.


DOBRÁ RADA: Pokud se chystáte navštívit také Vatikánská muzea nebo Galleria Borghese, nezapomeňte si rezervovat online vstupenky také tam.


Koloseum vstup, vstupenky

Co dělat, když jsou vstupenky vyprodané?

Pokud jsou vstupenky do Kolosea vyprodané, můžete si koupit tyto dražší vstupenky s průvodcem, které bývají delší dobu dostupné. Vždycky si také můžete zajít vystát frontu na místě.

Římské Koloseum rezervace – jak zarezervovat vstup?

Pokud vlastníte Roma Pass a plánujete Koloseum navštívit jako první (48h) nebo i druhou (72h) památku, budete mít vstup zdarma. I v takovém případě je ale potřeba provést rezervaci na konkrétní čas!!!

Tuto rezervaci provedete na oficiálních stránkách Kolosea, na stránce si jednoduše vyberete den a čas, kdy chcete Koloseum navštívit a nakonec dole zvolíte, že jste držitelem Roma Passu. Provedete tedy klasickou objednávku, ale nebudete muset nic zaplatit.

Coloseum otevírací doba

V hlavní sezóně (od dubna do září) je Koloseum otevřené celý den od 8:00 do 19:15 (poslední vstup dovnitř 18:15), mimo sezónu Koloseum zavírá dříve a otevírá obvykle až v 8:30.

Koloseum vstupné

Koloseum praktické informace

Při první návštěvě Kolosea se rozhodně vyplatí řídit se těmito radami:

  • Do Kolosea musíte vstoupit v čas uvedený na vaší vstupence – Dorazte před Koloseum s dostatečným předstihem, ať stihnete najít vstup a náhodou se vám nestane, že by vstupenky propadly.
  • Budete procházet bezpečnostní kontrolou – U vstupu je obvykle nutné projít bezpečnostní kontrolou, neberte si tak s sebou žádné nebezpečné předměty nebo velká zavazadla.
  • Část návštěvy Kolosea probíhá na slunci – A v létě může být opravdu horko. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek tekutin, pokrývku hlavy nebo opalovací krém.

Koloseum zajímavosti

Koloseum je samozřejmě nesmírně zajímavou památkou a většinu důležitých faktů se dozvíte během návštěvy. Mě ale zaujaly tyto zajímavosti, které se týkají Kolosea:

  • Jméno „Koloseum“ nepochází od jeho velikosti, ale od obří sochy císaře Nera, která stála poblíž a byla známá jako „Kolos Nera“. Původní název stavby byl Flaviovský amfiteátr.
  • Koloseum mělo zatahovací plachtu (velarium), kterou ovládali námořníci z římské flotily. Tato obrovská tkanina chránila diváky před sluncem během představení.
  • V aréně se odehrávaly i námořní bitvy, především v raných letech po otevření. Podlaha byla tehdy zaplavena vodou, aby mohla proběhnout rekonstrukce lodních soubojů.
  • Vchodů bylo celkem 80 a diváci byli do hlediště vpouštěni podle společenského postavení – otroci, ženy, senátoři i císař měli své vlastní zóny.
  • Koloseum sloužilo i jako pevnost, dílna či křesťanský svatostánek, než bylo uznáno za památku hodnou ochrany. Ve středověku si jeho kámen brali místní obyvatelé jako stavební materiál.

Archeologické areály Forum Romanum a Palatin

Koloseum rezervace

Pokud si zakoupíte vstupenku do Kolosea, získáte také vstup zdarma do archeologických nalezišť Forum Romanum a Palatin, které najdete kousek západním směrem. Tato místa rozhodně nevynechejte, mně se líbila skoro více než Koloseum.

Od chvíle, co vejdete do Kolosea, máte na návštěvu Forum Romanum a Palatinu ještě 24 hodin, můžete k nim tedy vyrazit i druhý den.

Co uvidím ve Forum Romanum a Palatinu?

Forum Romanum, rozkládající se v údolí mezi pahorky Kapitol a Palatin, bylo hlavním veřejným prostorem starověkého města – centrem politického, náboženského i obchodního života. Stály zde chrámy, baziliky, triumfální oblouky a tribuny, odkud promlouvali slavní řečníci jako Cicero. Přestože dnes zůstaly jen ruiny, mezi nimiž se klikatí kamenné cesty, i ty dokážou vyprávět o slavě římské civilizace.

Hned nad fórem se tyčí Palatin – jeden ze sedmi římských pahorků a podle legendy místo, kde Romulus založil město. Už od raných dob byl považován za prestižní adresu, a tak si zde budovali své domy významní Římané, včetně císařů.

Kde se ubytovat v Římě?

Jak Koloseum, tak Forum Romanum a Palatin najdete na okraji historického centra města, takže se sem snadno dostanete ze všech turistických lokalit.

Nejlepší pro poznávání všech památek a zajímavostí města, bude ubytování přímo v historickém centru:

Méně turistická, ale se skvělou atmosférou a výbornými restauracemi je poté čtvrť Trastavere ne druhém břehu Tibery:

Jak se dostat ke Koloseu?

Pokud bydlíte v centru města, můžete ke Koloseu snadno dojít pěšky.

Přímo u Kolosea také zastavuje linka metra B na zastávce Collosea, takže i tu můžete využít pro cestu k památce.

Z mnoha míst v centru města sem zajíždí také autobus číslo 87.

Často kladené otázky – Koloseum v Římě

Kdy je Koloseum zdarma?

Vstup do Kolosea je zdarma každou první neděli v měsíci, ale přijít v tento den důrazně nedoporučuji! Na vstup se stojí obrovské fronty a návštěvu Kolosea si vlastně vůbec neužijete.

Kdy je nejlepší jít do Kolosea?

Pokud si vybíráte, kdy jít do Kolosea, doporučuji volit dopolední hodiny, kdy na místě není tolik lidí a také ještě nebývá takové horko, a to dokonce i v létě. Ideální je jet také mimo sezónu, například na začátku jara nebo na podzim.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Last Updated on 3.5.2025 by Lucie Šajnarová

Itálii by měl každý navštívit alespoň jednou za život, ale můžete sem jezdit opakovaně několik let za sebou a stále budete mít co objevovat a zkoumat. V tomto článku si představíme ta nejkrásnější města v Itálii, která přímo dýchají historií, skvělou atmosférou a výbornou gastronomií.

Itálie samozřejmě nabízí proslulá města jako například Řím nebo Florencii, na své si ale přijdou i milovníci poklidných městeček, která ještě davy turistů nestihly objevit.


MŮJ TIP: Pokud už vás italská města nebaví, zkuste se vypravit na prodloužený víkend do Lisabonu nebo objevte neuvěřitelně romantické Porto.


Města v Itálii mapa

27 nejkrásnějších italských měst

Měst v Itálii je tolik, že je velmi těžké si z nich vybrat. Pro rychlou orientaci ohledně toho, kde se jednotlivá města nachází, použijte mapu výše.

Řím – Město všech měst

Hlavní město Itálie je bez přehánění živoucím muzeem, kde se na každém kroku potkává starověk s barokní nádherou i moderním životem. Pokud byste v celé Itálii měli navštívit jen jedno jediné město, potom by vaší volbou měl rozhodně být právě Řím.

Od majestátního Kolosea přes klidné uličky Trastevere až po okázalé náměstí Svatého Petra ve Vatikánu nabízí Řím nekonečnou přehlídku památek, umění a historických vrstev. Kromě archeologických lokalit jako Forum Romanum či Palatin zaujmou i elegantní bulváry, renesanční fontány, galerie a vyhlášená římská kuchyně.

V historickém centru města se můžeš ubytovat v jednoduchém Locanda Parlamento nebo zvolit pohodlnější hotel Hotel L´Orologio Roma.

Přečti si tyto mé články o Římu:

Řím

Florencie – srdce Toskánska

Florencie je městem, kde se zrodila renesance a kde téměř každá ulice vypráví příběh o umění, architektuře a intelektu. Dominantou města je katedrála Santa Maria del Fiore s ikonickou kupolí, která tvoří panorama města. V galerii Uffizi spatříte mistrovská díla Botticelliho, Michelangela či da Vinciho, zatímco most Ponte Vecchio vás přenese do dob, kdy zlatnictví mělo v městě své výsostné místo.

Žádná návštěva Toskánska se samozřejmě bez kratší či delší zastávky ve Florencii neobejde. Ubytovat se můžete v jednoduchém Hotelu Dali, nebo zvolte pohodlnější Hotel Albani Firenze.

Florencie

Benátky – město vodních kanálů

Benátky jsou městem, které se vznáší na vodní hladině a nabízí zcela jedinečný zážitek spojující umění, historii a zvláštní melancholii pomalu mizející krásy. Plavba gondolou po Canal Grande, výhled z věže svatého Marka nebo návštěva Dóžecího paláce připomínají slavnou éru benátské republiky.

Úzké uličky, mosty a tiché kanály vytvářejí magickou atmosféru, jež se mění s každým paprskem světla a každým odrazem ve vodě. Ubytujte se například v hotelu Foresteria Valdeze Venezia.

Benátky

Lucca – středověká perla

Lucca je klidné toskánské město, které si uchovalo svůj středověký ráz díky dochovaným hradbám obepínajícím historické centrum. Uvnitř města najdete půvabné náměstí Piazza dell’Anfiteatro, věže s výhledem i řadu kostelů, které svědčí o duchovní tradici místa. Město působí poklidně a autenticky.

Mezi oblíbená ubytování ve městě patří Hotel Diana & Depandance.

Lucca

Janov – přístavní metropole

Janov je hlavním městem Ligurie a spojuje industriální sílu s historickým bohatstvím a spletitým centrem plným starobylých uliček zvaných „caruggi“. Návštěvníky přitahuje především přístavní čtvrť s akváriem, paláce na Via Garibaldi nebo rodný dům Kryštofa Kolumba. Město má syrový, autentický charakter a neopakovatelné kouzlo.

Ubytujte se v centru města, v hotelu Le Nuvole Residenza d´Epoca.

Janov

Milán – město módy

Milán je dynamickým centrem módy, designu a obchodu, ale také místem s bohatou kulturní scénou a historickými poklady. Dominantu tvoří gotický Dóm a slavná galerie Vittorio Emanuele II, zatímco klášter Santa Maria delle Grazie ukrývá da Vinciho Poslední večeři. Živá atmosféra a moderní architektura podtrhují ráz jednoho z nejvýznamnějších měst severní Itálie.

Krásnou a pohodovou dovolenou si užijete v Hotel Dei Cavalieri Milano Duomo.

Milán

Verona – město Romea a Julie

Verona je město romantiky, kde se odehrává slavný příběh Romea a Julie. Její historické centrum je plné římských a středověkých památek, včetně dobře zachovaného amfiteátru Arena di Verona, který slouží dodnes jako dějiště operních představení. Vyrazit sem navíc můžete na jednodenní výlet od jezera Lago di Garda.

Ubytujte se ve velmi dobře hodnoceném hotelu Giulietta e Romeo.

Verona

Boloňa – odkud pochází slavná omáčka

Boloňa je živé univerzitní město proslulé svými červenými cihlami, nekonečnými arkádami a vynikající kuchyní. Historické centrum zdobí věže, baziliky a univerzitní budovy, zatímco gastronomická tradice dala světu slavné boloňské ragú. Město spojuje intelektuálního ducha s tradiční italskou srdečností.

Krásné ubytování seženete v Ariam Guesthouse.

Boloňa

Terst – napůl cesty do Slovinska

Terst je kosmopolitní přístav na severovýchodním pobřeží Itálie s bohatým rakousko-uherským dědictvím. Náměstí Piazza Unità d’Italia se otevírá k moři a je jedním z nejkrásnějších v zemi. Město je známé i svou kavárenskou kulturou a blízkostí k přírodnímu krasovému území s jeskyněmi a stezkami.

Terst

Pisa – město Šikmé věže

Pisa je známá především díky své šikmé věži, která je součástí nádherného komplexu Campo dei Miracoli, zahrnujícího i katedrálu a baptisterium. Mimo slavnou atrakci nabízí město také historické centrum s živou univerzitní atmosférou. Oblíbeným a levným místem, kde se ubytovat je Hostel Pisa Tower.

Pisa

Bergamo – ve stínu Milána

Bergamo se rozkládá mezi dvěma světy – dolní moderní částí a horním historickým centrem, zvaným Città Alta, obehnaným benátskými hradbami. Právě horní město okouzluje svým středověkým půvabem, úzkými uličkami, Piazza Vecchia a krásnými výhledy na Alpy i lombardskou krajinu. Město nabízí klid, kulturu i autentickou atmosféru.

Do Bergama se dostanete skvělým leteckým spojením z Prahy, na místě doporučuji hotel Cappello D´Oro.

Bergamo

Volterra – mezi starobylými uličkami

Volterra je toskánské město s výrazným etruským dědictvím, které se odráží v archeologických pozůstatcích i atmosféře starobylých kamenných ulic. Město zaujme i svou římskou minulostí a středověkou architekturou včetně Palazzo dei Priori.

Volterra

Ancona – metropole Jadranu

Ancona, hlavní město regionu Marche, je důležitým přístavem na Jaderském moři s fascinující směsicí antiky, středověku a moderního života. Katedrála sv. Cyriaka na vrchu Monte Guasco nabízí panoramatický výhled na moře, zatímco historické centrum ukrývá římské oblouky a elegantní paláce.

Ancona

Modena – zapomenutá perla severní Itálie

Modena, město motorů i gurmánských zážitků, proslulo jako domov značek Ferrari a Maserati, ale také díky svému balsamicu a kuchyni. Historické jádro s katedrálou a věží Ghirlandina patří k památkám UNESCO a dotváří harmonický obraz města. Kulturní nabídku doplňuje i vzpomínka na tenoristu Luciana Pavarottiho.

Bolzano – mezi vrcholky Dolomit

Bolzano je bránou do Jižního Tyrolska a spojuje italský i německý kulturní vliv v jedinečné horské atmosféře. Město je obklopené vrcholky Dolomity a nabízí jak krásnou přírodu, tak muzeum s legendární mumií Ötziho. Barevné trhy, střechy alpských domů a mix jazyků dělají z Bolzana živé a pestré místo.

Bolzano

Pescara – město krásných pláží

Pescara je moderní přímořské město na pobřeží Jadranu, známé pro své dlouhé pláže a uvolněnou atmosféru. V centru najdete obchodní zóny, kavárny a restaurace, zatímco pobřeží láká k procházkám i odpočinku. Jako rodiště básníka Gabriele D’Annunzia má město i kulturní stránku.

Bari – levným letem z Prahy

Bari je pulzujícím centrem Apulie, jehož staré město Bari Vecchia tvoří labyrint úzkých uliček s živou atmosférou a historickými poklady, jako je bazilika sv. Mikuláše. Přístav a nábřeží přinášejí nádech středomořské otevřenosti, zatímco nové čtvrti ukazují městskou vitalitu.

Bari

Salerno – vstupní brána na Amalfi

Salerno leží na začátku slavného Amalfského pobřeží a spojuje historickou atmosféru se středomořským klidem. Město je známé svou středověkou lékařskou školou i malebným nábřežím, které se vine podél moře. Kostel Duomo di Salerno a útulné uličky starého města vytvářejí příjemné a autentické prostředí. Navíc je ideální základnou pro objevování nádherného Amalfi.

Salerno

Palermo – perla Sicílie

Palermo, hlavní město Sicílie, je fascinujícím mixem mnoha různých vlivů, které se odrážejí v architektuře i kultuře. Trhy jako Ballarò nebo Vucciria přetékají barvami, vůněmi a životem. Palác Normannů, katedrála a mozaiky Cappella Palatina vyprávějí příběh města plného kontrastů a historie.

Palermo

Katánie – ve stínu Etny

Katánie leží na úpatí sopky Etny a je městem, které se neustále obnovovalo po sopečných erupcích i zemětřeseních. Její barokní jádro ze sopečného kamene a je zapsáno na seznamu UNESCO, zatímco ulice a náměstí pulzují životem.

Katánie

La Spezia – za krásou Cinque Terre

La Spezia je klidné přístavní město na pobřeží Ligurského moře, které často slouží jako výchozí bod pro výlety do Cinque Terre, ale samo má co nabídnout. Promenáda lemovaná palmami, námořní muzeum a elegantní architektura z přelomu století dávají městu poklidný, kultivovaný ráz. Je to ideální místo pro odpočinek i objevování pobřežní Ligurie.

V La Spezia mohu doporučit ubytování Bella Napoli Guesthouse Trattoria Pizzeria.

La Spezia

Neapol – vidět a zemřít

Neapol je divoká a autentická metropole, kde se prolíná starověká historie s moderní energií. Pod ulicemi se skrývá fascinující podzemní svět, zatímco nad nimi stojí majestátní Vesuv. Město je rodištěm pizzy a jeho rušné trhy, šarmantní chaos a barokní památky nabízejí zážitek plný kontrastů a emocí.

Rozhodně to není to nejkrásnější italské město, ale atmosféra v jeho křivolakých uličkách je rozhodně nezapomenutelná. Levné ubytování seženete v B&B Belvedere, o něco pohodlnější je Happy in Naples.

Neapol

Cagliari – vstupní brána na Sardínii

Cagliari, hlavní město Sardinie, je vystavěno na kopcích nad mořem a oplývá sluncem, výhledy i historickými památkami. Staré město Castello s úzkými uličkami, katedrálou a výhledy na přístav kontrastuje s moderní částí plnou kaváren a života. Nedaleké pláže, jako slavná Poetto, lákají k odpočinku i koupání.

Cagliari

Olbia – přímořská pohoda

Olbia je branou do severní Sardinie, zejména do oblasti Costa Smeralda, a kombinuje přímořský charakter s archeologickými památkami a živým centrem. Staré římské zbytky, přístav a přístup k nádherným plážím dělají z města atraktivní základnu pro objevování ostrova. Zároveň si zachovává přátelskou a neformální atmosféru.

Olbia

Turín – na úpatí Alp

Turín je elegantní město na úpatí Alp, známé svou architekturou, kavárenskou kulturou a průmyslovou historií. Široké bulváry, arkády a barokní paláce vytvářejí vznešenou atmosféru, zatímco řeka Pád a zelené kopce přinášejí přírodní kontrast. Turín je také městem čokolády, automobilky Fiat a slavného Turínského plátna.

Turín

Livorno – pláže a rybí speciality

Livorno je přístavní město v Toskánsku s kosmopolitní atmosférou, síťí kanálů ve čtvrti Venezia Nuova a rybářskou tradicí. Je známé svou mořskou kuchyní, zejména jídlem cacciucco, a uvolněným středomořským duchem. Ačkoli není typicky turistické, nabízí autentičnost a výbornou výchozí pozici pro cesty do vnitrozemí i na Elbu.

Livorno

Matera – zapomenuté město na jihu Itálie

Matera je jedním z nejpozoruhodnějších měst Itálie, známé svými jeskynními obydlími zvanými „sassi“, vyhloubenými do skal. Toto starobylé město na jihu země působí jako živý skanzen a je zapsáno na seznamu UNESCO. Jeho jedinečná scenérie a atmosféra mu vynesla i roli evropského hlavního města kultury a kulisu pro mnohé filmové produkce.

Matera

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Chystáte se do Říma a přemýšlíte nad tím, že byste si udělali jeden nebo dva dny u moře? Žádný problém, Řím není daleko od pobřeží a v jeho okolí najdete některé Řím pláže, na které se dá dostat dokonce i veřejnou dopravou.

Až už budete přehlceni všemi zajímavými místy, která navštívit v Římě, můžete si na jeden nebo dva dny vyjet k moři za odpočinkem. Zdejší pláže sice nepatří mezi ty nejkrásnější v Itálii, ale i tak se vám na nich bude líbit.

Pokud neradi plánujete a chcete mít dovolenou zařízenou dopředu, vydejte se na tento poznávací zájezd Řím po italsku.

Řím pláže

Kde se ubytovat v Římě? – Nejlepší hotely

Jedete-li do Říma hlavně za poznáváním a památkami, rozhodně se ubytujte v centru města a k moři se vydejte pouze na jednodenní výlet. Doporučuji především historické centrum města:

Zvolit ale samozřejmě můžete ubytování i přímo u moře, v takovém případě se nabízí například oblast Lido di Ostia:

Oblíbené je také přímořské letovisko Fiumicino, které leží blízko letiště a je tak vhodnou volbou, pokud brzy ráno nebo pozdě večer plánujete let:

Jak se dostat k moři?

Pokud nemáte půjčené auto, potom bude nejlepší variantou využití městské hromadné dopravy. Na většinu pláží navíc z Říma jezdí regionální vlaky, díky kterým je cesta jednoduchá a také poměrně rychlá.

Vlakem z Říma k moři

Vlakem z Říma k moři se dostanete do mnoha letovisek. Nejblíže je letovisko Lido di Ostia, ke kterému jezdí vlak z nádraží Roma Porta S. Paolo.

Do letovisek na severu jezdí vlak z nádraží Roma Aurelia a zastavuje mimo jiné v letoviscích Santa Marinella a Civitavecchia.

Řím pláže mapa

Řím pláže – 5 nejlepších pláží v Římě

Tyto pláže v okolí Říma by neměly uniknout vaší pozornosti.

Řím pláže mapa

Lido di Ostia pláže

Lido di Ostia je nejbližší přímořská destinace k Římu, kam se dostanete vlakem za méně než hodinu. Nabízí dlouhé písečné pláže, některé veřejné, jiné vybavené lehátky a bary. Místo je oblíbené hlavně mezi místními a v letní sezóně bývá velmi rušné. Kromě koupání si tu můžete vychutnat i procházku po promenádě a čerstvé mořské plody.

Fiumicino pláže

Pláže u Fiumicina jsou známé pro klidnější atmosféru a menší davy než v Ostii. Kromě písečných pláží zde najdete i úseky s kameny a romantická zákoutí. V blízkosti se nachází množství vynikajících rybích restaurací, díky čemuž je Fiumicino ideální pro spojení relaxace u moře s gurmánským zážitkem.

Přímo do Fiumicina nejezdí z Říma vlak, ale můžete se sem snadno dostat místním autobusem z letiště Fiumicino.

Santa Marinella

Santa Marinella je elegantní přímořské letovisko s čistým mořem a klidnou atmosférou, často označované za „římskou riviéru“. Pláže jsou zde dobře udržované, převážně písčité, s možností pronájmu lehátek a slunečníků. Díky vlakovému spojení je ideální destinací na jednodenní výlet z Říma.

Civitavecchia

Civitavecchia je známá především jako přístav pro výletní lodě, ale nabízí také menší městské pláže s kamínky a příjemnými výhledy. Na koupání to není nejluxusnější destinace, ale zajímavé je spojit den u moře s prohlídkou přístavu a pevnosti Michelangela.

Sabaudia

Sabaudia je přírodní poklad jihovýchodně od Říma, oblast obklopená dunami a národním parkem Circeo. Pláže jsou dlouhé, široké a lemované borovicemi, s divočejší atmosférou než městská letoviska. Voda je zde křišťálově čistá a pláže jsou vhodné pro klidnou dovolenou nebo den mimo civilizaci.

Do letoviska Sabaudia nejezdí přímo z Říma vlak, musíte sem jet s přestupem.

Často kladené otázky – Řím pláže

Jak se dostat z Říma na pláž?

Na řadu pláží (Lido di Ostia, Santa Marinella, Civitavecchia) se dostanete přímo z Říma regionálním vlakem. Na další můžete jet veřejnými autobusy, pokrytí celé oblasti městskou hromadnou dopravou je velmi dobré.

Kde se dá koupat v Římě?

Přímo v Římě není moře ani žádné pláže, ale koupat se můžete v nedalekých letoviscích Lido di Ostia nebo Fiumicino, kam se dá vyjet z Říma na jednodenní výlet.

Jak daleko je z Říma k moři?

Nejbližší pláže jsou od centra Říma vzdálené přibližně 30 kilometrů, do letoviska Lido di Ostia se vlakem dostanete přibližně za hodinu.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Last Updated on 7.5.2025 by Lucie Šajnarová

Každý už určitě v životě slyšel o Sixtínské kapli, kterou proslavily zejména nádherné interiéry a monumentální fresky na jejím stropě a stěnách. Nejznámější je samozřejmě impozantní Poslední soud na oltářní stěně od slavného Michelangela. Pokud budete někdy v Římě, rozhodně byste si neměli návštěvu Sixtínské kaple nechat uniknout.

Kaple slouží také jako místo konání papežské konkláve – volby nového papeže – a její atmosféra je silně nabitá historií i náboženskou symbolikou. Její návštěva je vrcholem prohlídky Vatikánských muzeí, které jsou jednou z největších uměleckých sbírek na světě.

MŮJ TIP: Pokud plánujete návštěvu Vatikánu, rozhodně si na něj vyhraďte celý den. Tady najdete přehled těch největších zajímavostí, které ve Vatikánu najdete.

Sixtínská kaple vstup

Sixtínská kaple vstup – vstupenky a rezervace

Návštěva Sixtínské kaple je možná pouze jako součást prohlídky Vatikánských muzeí, jedné z největších sbírek umění na světě. Uvnitř Vatikánských muzeí můžete snadno strávit několik hodin.

Vstup do Vatikánských muzeí je z ulice Viale Vaticano (viz. mapa níže), kam se dostanete přibližně za 10 minut pěší chůze ze stanic metra A Ottaviano nebo Cipro.

Samotná Sixtínská kaple je v podstatě až na konci Vatikánských muzeí, najdete ji v prvním patře po průchodu většinou expozic. Mapu Vatikánských muzeí si stáhněte na tomto odkaze.

Vstupenku do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple je potřeba zarezervovat dlouho dopředu, často totiž bývá vyprodaná. Jakmile budete vědět, kdy ve Vatikánu budete, zakupte si ji na tomto odkazu.

Vstupenka jde koupit i na místě, ale pravděpodobně strávíte několik hodin ve frontě na lístky.

Vstupenka se kupuje na konkrétní čas a po příchodu přeskočíte frontu a vydáte se rovnou ke vstupu, kde budete vpuštěni dovnitř.

Sixtínská kaple zajímavosit

Co dělat, pokud jsou vstupenky vyprodané?

To se bohužel stává, vstupenky jsou často vyprodané na měsíc až dva dopředu a už se vám je online nepodaří koupit.

V takovém případě se můžete jít postavit do fronty před Vatikánská muzea ještě před otevřením a doufat, že se vám podaří dostat na řadu (počítejte ale, že v takovém případě to bude rozhodně akce na celý den).

Alternativou je koupě dražší vstupenky, které bývají častěji dostupné. Tuto vstupenku zakoupíte na tomto odkaze.

MŮJ TIP: Každou poslední neděli v měsíci jsou Vatikánská muzea otevřená se vstupem zdarma. Tento den ale kvůli davům rozhodně nedoporučuji, raději si v normální den připlaťte za vstupenku.

Sixtínská kaple otevírací doba

Sixtínská kaple je otevřená ve stejný čas jako Vatikánská muzea, otevírací doba se v průběhu roku mění.

Obvykle jsou muzea otevřená od 8:00 do 20:00 každý den s výjimkou nedělí (je otevřeno pouze každou poslední neděli v měsíci).

Před svou návštěvou si raději zkontrolujte aktuální otevírací dobu na tomto odkaze, kde jsou popsány i všechny dny, kdy jsou muzea uzavřena.

Sixtínská kaple praktické info pro návštěvu

Před návštěvou Sixtínské kaple je dobré si uvědomit následující věci:

  • Rezervujte vstupenky spíše na dopoledne – Zejména v letních měsících bývá ve Vatikánských muzeích odpoledne poměrně vydýcháno, navíc je v celém areálu nejvíce lidí.
  • Vhodně se oblečte – Do Vatikánských muzeí není povolený vstup d odkrytými koleny a rameny.
  • V Sixtínské kapli se nesmí fotit – Focení ani natáčení v Sixtínské kapli není povoleno.
  • Vstup do Vatikánských muzeí je zdarma (ale s rezervací) pro držitele Roma a Omnia Passu

Sixtínská kaple zajímavosti

Pokud se chystáte navštívit Sixtínskou kapli, určitě vás zaujmou především tyto zajímavosti:

  • Strop namaloval Michelangelo vleže – Fresky na stropě Sixtínské kaple, včetně slavného Stvoření Adama, vytvořil Michelangelo v letech 1508–1512. Maloval je vleže na lešení vysoko nad zemí, což byla extrémně náročná práce trvající čtyři roky.
  • Poslední soud zabral pět let – O více než 20 let později Michelangelo namaloval také mohutnou fresku Posledního soudu na hlavní stěnu za oltářem. Dokončil ji v roce 1541.
  • Koná se zde volba papeže – Sixtínská kaple je známá také jako místo konání papežského konkláve. Kardinálové zde volí nového papeže, a jakmile je zvolen, z komína kaple vychází bílý kouř.
  • Kaple je pojmenována po papeži Sixtu IV. – Papež Sixtus IV. nechal kapli postavit v letech 1473–1481. Právě po něm nese jméno „Sixtinská“.
  • Obsahuje díla mnoha mistrů renesance – Kromě Michelangela se na výzdobě kaple podíleli i další slavní umělci jako Sandro Botticelli, Pietro Perugino či Domenico Ghirlandaio, kteří vytvořili fresky na bočních stěnách.

Strop Sixtínské kaple

Nejznámější částí Sixtínské kaple je samozřejmě její strop, který je zdobený uměleckými freskami, za kterými stojí slavný Michelangelo.

Zabírá plochu více než 500 metrů čtverečních a skládá se z devíti velkých scén ze Starého zákona, které ilustrují příběh stvoření světa, příběh Adama a Evy a Noemova života. Nejikoničtější částí je Stvoření Adama, kde se téměř dotýkají prsty Boha a člověka – gesto, které se stalo symbolem lidské touhy po spojení s božstvím.

Co dalšího navštívit ve Vatikánských muzeích?

Byla by velká škoda z celých Vatikánských muzeí navštívit jenom Sixtínskou kapli. Na návštěvu komplexu si vyhraďte několik hodin a prozkoumejte mnoho zdejších sbírek uměleckých děl.

Více informací o Vatikánských muzeích a těch částech, na které je dobré se zaměřit, jsem pro vás připravila v tomto článku.

Jak se dostat do Vatikánu?

Vatikán je nejlépe přístupný metrem linky A. Ke vstupu do Vatikánských muzeí je to přibližně stejně daleko od stanice Cipro i Ottaviano.

Kde se ubytovat?

Ubytujte se v Římě, do Vatikánu se stačí vypravit na jednodenní výlet. V Římě doporučuji především ubytování v historické části města, odkud to budete mít kousek pěšky ke všem zajímavostem:

Často kladené dotazy – Sixtínská kaple

Jak dlouho trvá prohlídka Sixtínské kaple?

V Sixtínské kapli a Vatikánských muzeích můžete strávit, kolik času budete chtít. Návštěva samotné kaple obvykle trvá maximálně několik desítek minut.

Ve Vatikánských muzeích většina návštěvníků stráví přibližně dvě až tři hodiny, ale při důkladné prohlídce tu klidně můžete pobýt celý den. Muzea jsou obrovská, jenom přímá cesta od vstupu k Sixtínské kapli skrze muzea trvá okolo 20 minut.

Jak navštívit Sixtínskou kapli?

Sixtínskou kapli lze navštívit pouze jako součást prohlídky Vatikánských muzeí. Vstupenku do Vatikánských muzeí si rezervujte co nejdříve, vstupenky bývají dlouho dopředu vyprodané.

Kdo maloval Sixtínskou kapli?

Mnoho různých renesančních umělců, ale nejznámější je samozřejmě Michelangelo.

Proč se nesmí fotit v Sixtínské kapli?

Focení v Sixtínské kapli je opravdu zakázáno, názory na důvod se různí – může to být kvůli případnému poškození uměleckých děl, ale také kvůli smlouvě na exkluzivní fotografování.

Další inspirace pro cestu do Říma:

Přejít nahoru